4latki | Wrzesień 2016

Nowy rok przedszkolny w grupie Czterolatków rozpoczęliśmy od zapoznania się z naszymi nowymi przyjacielami : Misiem Anatolem i Słoniem Izydorem. Obydwie maskotki będą towarzyszyć nam podczas zajęć dydaktycznych przez cały okres w przedszkolu.
Dzieci aby bliżej poznać nowych bohaterów stworzyły pracę plastyczną przedstawiającą portret Misia według ustalonego wzoru, przez co kształtowaliśmy nasze uzdolnienia manualne.
Wrzesień był miesiącem w , którym utrwaliliśmy i poznaliśmy znaczenie znaków drogowych znajdujących się w naszej najbliższej okolicy . Podczas wycieczki przypomnieliśmy sobie jak prawidłowo przechodzić przez jezdnie oraz jak bezpiecznie poruszać się po chodniku.
Grupa czterolatków poznała pojazdy z podziałem na pojazdy: wodne, lądowe i powietrzne, które umieściliśmy na własnoręcznie wykonanej makiecie ruchu drogowego. Dzieci stworzyły miasteczko z odpowiednim układem ulic , sygnalizatorami świetlnymi oraz znakami drogowymi. Dzięki tej pracy plastycznej czterolatki rozwijały wyobraźnie przestrzenną i zdobyły umiejętność łączenia ze sobą materiałów o różnej fakturze.
Do przedszkola przyjechali wozem strażacki Panowie Strażacy, którzy przybliżyli nam swój zawód. Panowie gasili mini pożar przed naszym przedszkolem następnie nasza grupa mogła wejść do prawdziwego wozu strażackiego
W minionym miesiącu przywitaliśmy jesień, podczas wyprawy na pobliską łąkę dzieci zobaczyły czym różnią się drzewa iglaste od drzew liściastych , oraz mogły zaobserwować zmiany zachodzące w przyrodzie w związku ze zmieniającą się porą roku.
Po powrocie ze spaceru dzieci wykonały przepiękną prace plastyczna przedstawiającą jesienne drzewa, dzieci podczas pracy miały za zadanie dobrać odpowiednie barwy odpowiednie do jesiennej kolorystyki występującej w przyrodzie.
W kąciku przyrody zgromadziliśmy skarby jesieni, które pomogły nam w zajęciach matematycznych : przeliczaliśmy kasztany i żołędzie, tworzyliśmy zbiory.
Z zebranych skarbów stworzyliśmy piękne sowy, czterolatki wykonały wspomniane ptaki z różnych materiałów przyrodniczych przez co rozwinęliśmy procesy poznawcze a w szczególności myślenie i wyobraźnie twórczą.
Grupa czterolatków poznała również bogactwa jakie daje nam las : grzyby. Utrwaliliśmy nazwy grzybów jadalnych i trujących, każdy czterolatek zapoznał się z wyglądem poznanych grzybów. Stworzyliśmy prace plastyczną w której dzieci mogły odtworzyć poznane owoce leśne .