3latki | Wrzesień 2016

„Jesienią jesienią sady się czerwienią…”- wrześniowe zajęcia rozpoczeliśmy od tygodnia z tematem „Owoce”. Poznaliśmy dary polskich sadów. Mieliśmy okazję degustować :jabłka ,gruszki i śliwki. Rozróżnialiśmy owoce po ich kolorze , smaku i zapachu. Znamy nazwy drzew owocowych oraz znaczenie słowa „sad”. Dowiedzieliśmy się jak cenne wartości odżywcze w naszej diecie mają owoce. Wspólnie z naszymi „Ciociami” wykonaliśmy owocowy kompot. Na podsumowanie owocowego tygodnia zrobiliśmy „owocowe szaszłyki”. W czasie tych zajęć kształtowaliśmy umiejętność nabijania owoców na wykałaczkę, ćwiczyliśmy sprawność manualną.
„Gdy chcesz być zdrowy i silny jak ryba jedz warzywa”- w myśl tego hasła poznaliśmy wybrane warzywa które często zjadamy w czasie posiłków. Obejrzeliśmy teatrzyk o „Pietruszce chudej nóżce”, utrwaliliśmy nazwę i kolor warzywa a także jego budowę, sprawdziliśmy zapach i smak natki pietruszki. Szukaliśmy ukrytej pietruszki wśród kart z warzywami, ćwiczyliśmy pamięć i spostrzegawczość. Samodzielnie wycinaliśmy kształt pietruszki i lepiliśmy z plasteliny natkę pietruszki.
Poznaliśmy działanie soli na warzywa oraz sposób kiszenia kapusty. Ziemniaki które często zjadamy na obiad posłużyły nam do przygotowania ciasta na placki ziemniaczane. W fartuchach i czepkach kucharskich dzielnie pracowaliśmy, Za pomocą robota kuchennego starliśmy ziemniaki dodaliśmy przygotowane składniki mieszaliśmy, mieszaliśmy aż powstało ciasto z którego upiekliśmy placki ziemniaczane. Po upieczeniu zjedliśmy placki na podwieczorek, były pyszne i każdy prosił o kolejną porcję.
W kolejnym tygodniu zajęć powitaliśmy Panią Jesień, która pięknie pomalowała liście na drzewach. Poznaliśmy kształt i kolor liści pochodzących z różnych drzew. Oglądaliśmy liście przez lupę. Efektem naszych obserwacji były piękne jesienne drzewa wykonane z odrysowanej dłoni i stemplowanych korkiem liści. Mieliśmy okazję oglądać jesienne dary : kasztany, żołędzie, jarzębinę i orzechy. Z jesiennych darów układaliśmy jesienne obrazki. Ćwiczyliśmy wyobraźnię twórczą nazywaliśmy powstałe kompozycje z darów jesieni.
Jesień na dobre zagościła w lesie. Dowiedzieliśmy się jak wygląda las jesienią, jakie rosną w nim drzewa i co się dzieje z drzewami gdy przychodzi jesień . W naszej sali powstał kącik przyrody a w nim umieściliśmy jesienne dary lasu.